Praktyczne technologie

Skanowanie 3D – nietypowe zastosowania skanerów 3D

Skanowanie 3D

Skanowanie 3D to dziedzina, którą kojarzymy przede wszystkim z pracą zakładów przemysłowych, zwłaszcza działających w branży przemysłu maszynowego, motoryzacyjnego czy lotniczego. Rzeczywiście, to tam najczęściej zachodzi potrzeba wymiarowania obiektów i często są to obiekty trudne do zmierzenia tradycyjnymi metodami. W zakładach przemysłowych liczy się szybkość i precyzja skanowania, dlatego wykorzystuje się tam profesjonalne urządzania skanujące. Wiele z nich sprawdzi się również w przypadku nietypowych zastosowań.

Skanowanie 3D – na czym polega ten proces?

Skanowanie 3D to proces pozyskiwania trójwymiarowych modeli dla obiektów istniejących w rzeczywistości. Zadanie skanera 3D polega na przenoszeniu obrazu obiektu przestrzennego na obraz komputerowy, widoczny w postaci trójwymiarowej siatki. Siatka ta skonstruowana jest w oparciu o zebrane punkty z powierzchni przedmiotu.

Skanowanie dotykowe i bezdotykowe

Skanowanie 3D może odbywać się z wykorzystaniem urządzeń dotykowych i bezdotykowych. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się profesjonalne skanery optyczne, które umożliwiają skanowanie 3D w trudnych warunkach, a przy tym nie narażają skanowanego obiektu na uszkodzenia. Skanowanie bezdotykowe to metoda nieinwazyjna – skaner nie ma kontaktu fizycznego z powierzchnią skanowanego obiektu, a wręcz dzieli je pewna odległość. To sprawia, że przy pomocy profesjonalnego skanera można wymiarować zarówno bardzo małe przedmioty, jak i obiekty budowlane. Oczywiście wymiarowanie budowli wiąże się z pewnymi niedogodnościami, jakimi są zmienne warunki pogodowe. W przypadku urządzeń wysokiej jakości nie jest to jednak duży problem. Skanowanie 3D z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu może odbywać się w nawet najtrudniejszych warunkach. To sprawia, że skanery te znajdują coraz więcej nietypowych zastosowań.

Nietypowe zastosowania skanerów 3D

Kryminologia, kryminalistyka

Przy pomocy skanerów 3D można dokonać analizy kryminalistycznej miejsca zbrodni. Wykonanie dokumentacji w oparciu o skaner przestrzenny to metoda szybka, dokładna i bezpieczna. Należy również wspomnieć, że w miejscu zbrodni niejednokrotnie panują trudne warunki, np. jest bardzo ciemno. Mimo takich warunków skaner 3D pozwoli określić wymiary skanowanego miejsca czy też odległości pomiędzy poszczególnymi przedmiotami. Jeśli zestawimy tę metodę z fotogrametrią, otrzymamy wirtualny trójwymiarowy model miejsca zbrodni.

Jaskinie, bunkry

Jaskinie i bunkry to miejsca fascynujące, lecz ciemne, zimne, zazwyczaj również wilgotne. W takich warunkach poradzą sobie wyłącznie profesjonalne urządzenia. Skanowanie 3D z wykorzystaniem skanerów do zadań specjalnych pozwoli na poznanie geometrii obiektów i struktury ścian. Szczególnie istotne jest to w przypadku jaskiń, gdzie znajdują się liczne załamania krawędzi i zaburzenia poziomów. Precyzyjne skany można wykorzystać do celów badawczych, jak również w celu przeprowadzania badań geodezyjnych w związku z planowana inwestycją.