Nowoczesne rozwiązaniaPraktyczne technologie

Skanowanie 3D w przemyśle ciężkim

Skanowanie 3D

Przemysł ciężki to dział gospodarki, który coraz chętniej korzysta z najnowszych osiągnięć technologicznych. Nie tylko po to, by usprawnić produkcję i poprawić jakość wyrobów, ale także po to, by nie dochodziło do poważnych zanieczyszczeń powietrza. Nie od dziś wiadomo, że przemysł ciężki bywa powodem zanieczyszczenia środowiska, dlatego, jeśli niektóre etapy procesu produkcji da się zastąpić nowoczesnymi rozwiązaniami, to należy to robić. Inwestycja w nowoczesny park maszynowy będzie korzystna dla wszystkich.

Maszyny i urządzenia wykorzystywane w przemyśle ciężkim

W przemyśle ciężkim wykorzystuje się m.in. maszyny skanowane numerycznie, które z kolei korzystają z technologii 3D. Elastyczne oprogramowania CAD i CAM oraz funkcjonalne obrabiarki to obowiązkowe elementy wyposażenia firm zajmujących się wykonywaniem konstrukcji stalowych czy produkcją części motoryzacyjnych. Obok tego coraz chętniej wykorzystuje się profesjonalne skanery 3D.

Skanery 3D na halach produkcyjnych

Skanowanie 3D to proces wymiarowania obiektów. Wymiarowanie to odbywa się znacznie szybciej i z dużo większą precyzją niż w momencie, gdy próbujemy zmierzyć obiekt tradycyjnymi metodami. W przypadku produktów pozyskiwanych w przemyśle ciężkim, tradycyjne metody pomiarowe bardzo często nie zdają egzaminu. Natomiast profesjonalne skanery 3D dobrze radzą sobie z obiektami bardzo dużymi, bardzo małymi, o nieregularnych kształtach czy nierównej powierzchni. Skanowanie 3D pozwala na pozyskanie precyzyjnych pomiarów w bardzo krótkim czasie, niezależnie od warunków otoczenia. Oczywiście skanowanie 3D w przemyśle powinno być wykonywane przy użyciu urządzeń odpowiednich do takich zastosowań, dobrze znoszących trudne warunki przemysłowe.

Skanowanie 3D w trudnych warunkach otoczenia

Przemysł ciężki to dział gospodarki związany m.in. z produkcją maszyn i urządzeń. Nie trudno się domyśleć, że warunki panujące na halach produkcyjnych nie należą do najłatwiejszych. Bywa głośno i gorąco, a cięcie matali, wiercenie czy spawanie przyczyniają się do powstawania duszącej atmosfery, pyłu i różnej wielkości opiłków. Skanowanie 3D w takich warunkach jak najbardziej jest możliwe, ale pod warunkiem, że użyjemy wytrzymałych urządzeń ze wzmocnioną obudową. Szczelna obudowa to gwarancja, że do urządzenia nie dostanie się wilgoć ani żadne zanieczyszczenia. Poza tym wzmocniona obudowa sprawia, że skaner 3D charakteryzuje się podwyższoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Skanowanie obiektów ciemnych i błyszczących

Do trudnych warunków otoczenia należy zaliczyć również zmienne oświetlenie i duże wahania temperatur. Na szczęście profesjonalne skanery 3D świetnie pokonują również i te przeszkody. Skanowanie 3D może się odbyć mimo niekorzystnego oświetlenia. Skanowane mogą być obiekty półprzezroczyste, błyszczące i bardzo ciemne – wszystko to, co należy szybko przenieść do postaci cyfrowej. Skany 3D i gotowe wyroby najczęściej wytwarzane są na potrzeby innych branż przemysłowych, a nie konsumentów, ale to, jak przebiegają poszczególne etapy procesu produkcji, ma wpływ na odczucia końcowego odbiorcy.