Drukarki termotransferowe
Drukarki termotransferowe
28 listopada 2017
Wypożyczanie sprzętu biurowego
Wypożyczanie sprzętu biurowego
8 grudnia 2017
Towary handlowe

Towary handlowe a materiały podstawowe

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów zobowiązani są do ewidencjonowania w kolumnie 10 zakupu towarów handlowych oraz materiałów podstawowych. Mimo to należy pamiętać, że towary handlowe nie są tym samym co materiały podstawowe.

Podatkowa księga przychodów i rozchodów a towary handlowe

Minister Finansów w rozporządzeniu na temat prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa czym są towary handlowe. Definicja mówi, że nazywa się tak wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym. Czyli przedsiębiorca kupuje, a następnie sprzedaje ten sam towar.

Co ciekawe, towarami handlowymi nazywa się też produkty uboczne, pozyskiwane podczas prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej. Towary handlowe to np. warzywa i owoce, które sklep zakupił, a następnie oferuje swoim klientom.

Towary handlowe a materiały podstawowe

To samo rozporządzenie, w którym znalazła się definicja towarów handlowych, określa czym są materiały podstawowe. Różnica między gotowymi towarami a materiałami (surowcami) służącymi do ich wykonania wydaje nam się oczywista. I rzeczywiście, materiały podstawowe to surowce, które w procesie produkcji albo w trakcie świadczenia usług, stają się główną substancją gotowego wyrobu. Nie są więc wyrobem ale głównym składnikiem tego wyrobu. Za przykład mogą posłużyć tu materiały, w jakie zaopatruje się pracownia krawiecka. Z materiałów tych szyje ubrania i inne tekstylia przeznaczone do sprzedaży.

Materiałami podstawowymi są też materiały stanowiące część składową, inaczej montażową wyrobu albo są z tym wyrobem ściśle złączone, czyli np. opakowania, bez których sprzedaż towaru byłaby niemożliwa (butelki, puszki, kartony). W definicji tej mieszczą się też opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. palety), oczywiście pod warunkiem, że nie są środkami trwałymi danego przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *