Płytka prototypowa bywa nazywana również płytką stykową. Wszystko dlatego, ze pozwala na łatwe łączenie wielu elementów elektronicznych bez potrzeby lutowania. Oznacza to, że cały proces odbywa się znacznie szybciej i pozwala na skontrolowanie działania układu bez konieczności każdorazowego trawienia płytki. Płytka prototypowa oszczędza czas, ale i pieniądze, bowiem te same elementy elektroniczne nadają się do ponownego wykorzystania przy innych projektach.
Szybka budowa prototypów urządzeń elektronicznych
Płytki prototypowe pozwalają na łatwe i szybkie budowanie prototypów urządzeń elektronicznych. Powstawanie sprzętu elektronicznego wymaga prowadzenia wielu skomplikowanych działań. Wszystkie elementy układu musza działać prawidłowo i w sposób bezpieczny dla użytkownika. Działanie układu elektronicznego najłatwiej przetestować, korzystając z płytki prototypowej.
Każdy obwód elektroniczny składa się z odpowiednio połączonych elementów. Płynący przez nie prąd doprowadza do uruchomienia urządzenia. W gotowych urządzeniach elementy układu są trwale przymocowane do płytki, wlutowane. Trwały montaż nie jest jednak konieczny w przypadku budowy prototypów urządzeń elektronicznych. W pierwszych etapach pracy nad elektroniką w zupełności wystarczy płytka prototypowa.
Uniwersalne płytki do tworzenia prototypów
Prototypowe płytki PCB nazywa się też uniwersalnymi, ponieważ nadają się do tworzenia różnorodnych układów. Prototyp dowolnego urządzenia elektronicznego (są wyjątki, ale o tym za chwilę) może powstać bez konieczności każdorazowego przygotowywania i wytrwania płytki. Dużą zaletą rozwiązania jest również łatwy dostęp do uniwersalnych płytek prototypowych. Produkowane są taśmowo.
Płytka prototypowa to rozwiązanie bardzo pomocne w pracy inżynierów elektroniki, ale istnieją sytuacje, gdy układu nie da się zrealizować przy użyciu płytki prototypowej. Chodzi przede wszystkim o układy ze stosunkowo dużymi szerokościami i długościami ścieżek łączących elementy oraz układy o wysokich częstotliwościach pracy.
Rodzaje płytek prototypowych
Wyróżniamy kilka typów płytek prototypowych. Nieco dokładniejszego omówienia wymagają zwłaszcza cztery z nich. Pierwszy typ to płytki improwizowane. W tym wypadku płytka prototypowa jest bardzo prosta, niejednokrotnie porównywana z pracą radioamatorów, którzy budowali układy na deskach, do których przytwierdzali elementy za pomocą gwoździ lub pinezek. Drugi typ to płytki fabrykowane dostępne w wielu rozmiarach i modelach. Można je podzielić na kolejne kategorie, biorąc pod uwagę typ montażu. Kolejny rodzaj płytek drukowanych to płytki prototypowe przeznaczone do lutowania. Są to płytki laminowane, na których nadrukowano regularny wzór ścieżek i które pokryto siatką otworów. W otworach tych umieszcza się styki układów scalonych wraz z przewodami do wykonania połączeń. Ostatni typ płytek prototypowych to produkty o nazwie stripboard – płytka prototypowa pokryta regularną siatką otworów. Otwory te połączone są równoległymi ścieżkami, biegnącymi przez całą długość płytki. Do prototypowania przy użyciu stripboardów służą specjalne programy komputerowe.