Nowoczesne rozwiązaniaPraktyczne technologie

Czym jest CAD/CAM?

CAD/CAM

Projektowanie i wytwarzanie produktów spełniających kryteria jakościowe powinno być nadrzędnym celem każdej firmy produkcyjnej. Finalnie chodzi o to, by produkt trafił do jak największej grupy klientów, a jego sprzedaż przyniosła firmie wymierne korzyści. Nie będzie to możliwe, jeśli firma zaoferuje klientom produkt niskiej jakości, ani też wtedy, gdy proces produkcyjny będzie zbyt kosztowny i czasochłonny. Aby ulepszyć proces powstawania produktów, firmy powinny postawić na nowoczesne rozwiązania CAD/CAM.

Czym jest CAD/CAM? Współczesne systemy CAM

Dążąc do optymalizacji procesu produkcyjnego w firmie, należy postawić na maszyny i programy, które skórą czas powstawania produktu i pozwolą na zmniejszenie kosztów produkcji. Ponadto proces wytwarzania produktu powinien być bezpieczny, w dużym stopniu zautomatyzowany i przeprowadzony w taki sposób, by jakość produktu końcowego nie wzbudzała zastrzeżeń.

Mówiąc o maszynach i programach wykorzystywanych w nowoczesnych firmach produkcyjnych, mamy na myśli maszyny CNC (maszyny sterowane numerycznie) oraz specjalistyczne programy do ich obsługi, czyli systemy CAM. Komputerowe systemy wspierające proces wytwarzania produktów służą do programowania obróbki, co odbywa się w sposób niezwykle intuicyjny. Dzięki programom CAM możliwe jest zautomatyzowanie procesu obróbki, wyeliminowanie ryzyka występowania kolizji oraz zwiększenie wydajności maszyn CNC. Stosowanie nowoczesnych, elastycznych systemów CAM przynosi firmie ogromne korzyści.

CAD, czyli systemy wspomagania projektowania

Proces wytwarzania produktu na maszynach CNC sterowanych za pomocą systemu CAM nie może zostać uruchomiony bez odpowiednio przygotowanego projektu. Projektanci korzystają dziś z zaawansowanych programów komputerowych, które zwiększają ich produktywność, ale również jakość tworzonych przez nich projektów. Programy CAD, bo o nich mowa, zdecydowanie ułatwiają pracę nad projektem i ograniczają ilość błędów pojawiających się przy projektowaniu. Poza tym dają możliwość wizualizacji obiektu i wszelkich jego szczegółów. Ogromną zaletą projektów powstałych w programach CAD jest również to, że na ich podstawie można przystąpić do szybkiego programowania obróbki na maszynach CNC. Oczywiście najlepiej, gdy programy CAD/CAM pochodzą od tego samego producenta i dają możliwość korzystania ze wspólnego środowiska projektowego.

Programy CAD/CAM, czyli integracja fazy projektowania i wytwarzania

W niektórych firmach system CAD i oprogramowanie CAM funkcjonują jako jedno narzędzie. Jak to możliwe? Okazuje się, że na rynku dostępne są programy CAD/CAM, które umożliwiają zarówno pracę nad projektem, jak i programowanie obróbki. CAD/CAM oznacza w tym wypadku wspomagane komputerowo projektowanie i wytwarzanie, i może służyć do projektowania i wytwarzania prototypów, gotowych produktów, a nawet ogromnych serii produkcyjnych.