Ciekawostki

Czytniki kodów kreskowych

Czytniki kodów kreskowych

Czytniki kodów kreskowych a sprawne zarządzanie towarem

Czytniki kodów kreskowych spotykamy w sklepach czy bibliotekach. Często nie zdajemy sobie sprawy, że wykorzystywane są także na wcześniejszych etapach, tj. zanim towar trafi do sklepu a książka do biblioteki. Mowa o etapie produkcji oraz magazynowania towarów. Sprawne zarządzanie magazynem bez kodów kreskowych oraz urządzeń do ich odczytu byłoby trudne, a w dzisiejszych czasach wręcz niemożliwe.

Odczytywanie kodów kreskowych

Kod kreskowy to znak graficzny, a dokładniej graficzna reprezentacja informacji poprzez kombinację ciemnych i jasnych elementów (kresek). Kombinacja ta ustalona jest zgodnie z symboliką reguł opisujących budowę kodu. Odczytywanie kodu kreskowego odbywa się za pomocą czytnika. Czytniki kodów kreskowych to urządzenia elektroniczne, które skanując kod, odczytują informacje na temat produktu – mogą przekazać je dalej, np. do kasy fiskalnej.

Czytniki kodów kreskowych i ich zastosowania

Czytniki (inaczej skanery) kodów wykorzystywane są w sklepach i wszelkich innych punktach sprzedaży, magazynach, bibliotekach, laboratoriach, archiwach i wszędzie tam, gdzie konieczna jest sprawna identyfikacja towaru. Podstawowym zastosowaniem kodów kreskowych i urządzeń do ich odczytu pozostaje jednak automatyczna identyfikacja produktów w szeroko pojętej logistyce.

Sprawne zarządzanie towarem w magazynie

W magazynach, centrach logistycznych i składach towarów zachodzą rozmaite procesy. Ich ilość i stopień skomplikowania zależy m.in. od wielkości magazynu, jak i całego przedsiębiorstwa, a także zróżnicowania produktów czy wielkości i liczby kompletowanych dziennie zamówień. Do podstawowych procesów należą: przyjmowanie towaru, składowanie towaru, kompletacja/przygotowanie do wysyłki i wydawanie towaru. Bardzo istotną kwestią dla sprawnego funkcjonowania magazynu jest także inwentaryzacja towaru.

Wszystkie wymienione wyżej procesy zachodzą szybko i są wolne od błędów tylko wtedy, gdy w magazynie wykorzystywane są wyspecjalizowane narzędzia umożliwiające sprawne zarządzanie magazynem, w tym identyfikację towarów. Narzędziami tymi są zarówno urządzenia, czyli m.in. czytniki kodów kreskowych (wysokiej jakości czytniki znajdziesz na 4labels.pl), jak i oprogramowania magazynowe, dostosowane do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

Czytniki kodów kreskowych są urządzeniami, bez których współczesny handel nie może się obyć. Ich używanie jest banalnie proste, a znacznie ułatwia wykonywanie wszelkich prac w magazynie. Wygodne i szybkie odszyfrowanie informacji o produkcie jest w tym przypadku także bezbłędne, a przynajmniej ryzyko wystąpienia błędu jest znacznie mniejsze niż w sytuacji, gdy zachodzi konieczność ręcznego przepisywania kodu.

Skomentuj tutaj