Nowoczesne rozwiązaniaPraktyczne technologie

Inżynieria wsteczna a nowoczesne procesy produkcyjne

Inżynieria wsteczna

Uruchomienie nowoczesnej linii produkcyjnej to duża inwestycja, na jaką decydują się przedsiębiorstwa nastawione na optymalizację procesów wytwarzania i dalsze rozwijanie działalności. Wspomniana optymalizacja skutkuje wytwarzaniem dużej ilości produktów w krótkim czasie i co najważniejsze – są to produkty wysokiej jakości. Linię produkcyjną opuszcza gotowy produkt, który jest zgodny z pierwotnymi założeniami, projektem i dokumentacją techniczną. Ale czy możliwy jest proces odwrotny, tj. opracowanie dokumentacji technicznej dla obiektu, który istnieje w rzeczywistości? Jak najbardziej! Właśnie wokół takich działań koncentruje się inżynieria wsteczna.

Czym jest inżynieria odwrotna?

Inżynieria odwrotna, inaczej zwana wsteczną, to proces polegający na odtwarzaniu dokumentacji dla fizycznych obiektów, badaniu ich budowy czy sposobu działania, a następnie, na podstawie danych pomiarowych oraz innych zebranych informacji, wytwarzaniu kopii tychże obiektów.

Nie trudno się domyśleć, że metodę tę nazywamy odwrotną lub wsteczną ze względu na odmienną kolejność etapów procesu produkcyjnego. W tradycyjnym rozumieniu produkcja odbywa się bowiem na podstawie projektu. W przypadku nowoczesnych linii produkcyjnych są to projekty dopracowane w najmniejszym szczególe. Tymczasem inżynieria wsteczna nie korzysta z gotowej dokumentacji, a musi ją odtworzyć lub stworzyć od podstaw. Pierwszym krokiem w drodze do odtworzenia takowej dokumentacji będzie wymiarowanie fizycznego obiektu.

Inżynieria wsteczna – odtwarzanie geometrii powierzchni

W procesie inżynierii odwrotnej najważniejsze jest to, by dobrze zbadać obiekt. To na podstawie pozyskanych pomiarów możliwe będzie odtworzenie geometrii powierzchni i stworzenie idealnie pasującego zamiennika do zabytkowego samochodu. To również na tej podstawie powstaną kolejne wierne kopie rzeźb i posągów, które następnie trafią do rozmaitych, rozproszonych po całym świecie instytucji kultury. Dzięki temu każdy będzie mógł dokładnie obejrzeć cenną rzeźbę, nawet jeśli nie znajdzie środków, by wybrać się z wizytą do muzeum prezentującego świetnie zachowany oryginał.

Skanery 3D w inżynierii odwrotnej

Otrzymanie dokładnych wyników w krótkim czasie możliwe jest dzięki profesjonalnym skanerom 3D, które są urządzeniami niezwykle wytrzymałymi, dokładanymi i skutecznymi. Skanowanie obiektów może odbyć się zarówno w laboratorium pomiarowym, jak i w siedzibie firmy klienta, niezależnie od zmiennych warunków atmosferycznych,