Cyfrowy rynek produkcyjny rozwija się bardzo prężnie. Jeszcze kilkanaście lat temu producenci maszyn i urządzeń mogli wykorzystywać na liniach produkcyjnych systemy CAM o mocno ograniczonych możliwościach. Dziś sytuacja uległa diametralnej poprawie. Na rynku dostępnych jest wiele systemów CAM, dzięki czemu każdy jest w stanie wybrać taki, który sprawdzi się w przypadku wytwarzanych przez firmę produktów i danego typu obróbki. Niemal nieograniczone możliwości wyboru są ogromną zaletą, ale zauważmy, że dla niektórych stanowią również problem. Nie zawsze wiadomo, które oprogramowanie CAM wybrać.
Zastosowania programów CAM
Oprogramowanie CAM służy do programowania obróbki na maszynach CNC. Frezarki, tokarki i inne tego typu urządzenia pracują zgodnie z tym, jak zaplanowano ścieżki narzędzi kształtnych. Programowanie jest tym łatwiejsze, im więcej oferowanych inteligentnych strategii obróbki.
Integracja projektowania i wytwarzania
Oprogramowanie CAM integruje proces projektowania i wytwarzania, czyli umożliwia realizację założeń projektowych przekazanych w wersji cyfrowej. Na podstawie danych komputerowych odbywa się programowanie obróbki, a następnie kontrola jej przebiegu. Przedmioty muszą być wykonane zgodnie z wytycznymi, w przeciwnym razie przeprowadzony proces produkcyjny będzie jedynie marnotrawstwem czasu i pieniędzy.
Produkcja maszyn i urządzeń
Systemy CAM stosowane są w wielu gałęziach przemysłu – wszędzie tam, gdzie konieczna jest szybka i precyzyjna obróbka materiałów, szczególnie matali i tworzyw sztucznych. Przykładowo oprogramowanie hyperMILL, czyli jedno z najlepszych na polskim rynku, może być wykorzystywane w firmach zajmujących się produkcją form i matryc, w branży motoryzacyjnej, lotniczej, w przemyśle maszynowym, metalurgii, a nawet energetyce.
Jak wybierać oprogramowanie CAM?
W pierwszej kolejności należy skupić się na dokładnym poznaniu potrzeb przedsiębiorstwa. Istotne jest, czy potrzebujemy prostego Systemu CAM do obróbki jednego typu, czy elastyczne oprogramowanie CAM, które sprawdzi się w obróbce 2D, 3D i 5-osiach. Ważne jest również, jakiego rodzaju produkty będziemy wytwarzać, czy będą to duże, nieskomplikowane elementy, czy niewielkie części, posiadające wiele różnoraki otworów i żłobień. Dokonując wyboru, zawsze należy brać pod uwagę plany na rozwój przedsiębiorstwa. Jeśli kupimy wszechstronne oprogramowanie, to sprawdzi się ono również w przyszłości. Elastyczne oprogramowanie CAM pozwoli na tworzenie i obrabianie elementów wszelkiego rodzaju, począwszy od części 2D, a skończywszy na komponentach wymagających obróbki 5-cioosiowej.
Inwestycja w dobry system od cenionego producenta zawsze się opłaca. Pozwoli na skrócenie czasu i ułatwienie programowanie i lepsze wykorzystanie możliwości maszyn sterowanych numerycznie. Produkcja przyspiesza, jest ekonomiczna, a wytwarzane produkty wyróżniają się imponującą jakością.