Nowoczesne rozwiązaniaPraktyczne technologie

Narzędzia dla przemysłu – dobór sprzętu i akcesoriów

Narzędzia dla przemysłu

Przedsiębiorstwa produkcyjne nie są w stanie realizować planów produkcyjnych i wytwarzać produktów dobrej jakości bez użycia wyspecjalizowanych narzędzi. Narzędzia dla przemysłu znajdują się w ofercie wielu polskich firm, które albo zajmują się ich produkcją albo dystrybuują narzędzia pochodzące od zagranicznych producentów. Obok tego prowadzą działalność doradczą związaną z doborem odpowiednich dla danego przedsiębiorstwa narzędzi i akcesoriów. Oczywiście nie wszystkie przedsiębiorstwa produkcyjne korzystają z tego typu usług, a nawet jeśli, to w ograniczonym zakresie. Zdarza się, że przedsiębiorstwo prowadzi narzędziownię i wytwarza odpowiednie narzędzia we własnym zakresie.

Co to jest narzędziownia?

Narzędziownia może znajdować się w osobnym budynku bądź zajmować część hali produkcyjnej zakładu przemysłowego. W miejscu tym mogą być przechowywane używane już narzędzia i akcesoria, z których aktualnie nie korzystają pracownicy, a także przedmioty nowe. To oczywiste, że narzędzia wykorzystywane w trakcie realizacji procesu produkcji z czasem ulegają zużyciu. W narzędziowni muszą zatem znajdować się nowe, gotowe do użycia narzędzia i części. Osoby zatrudnione w narzędziowni nie mogą dopuścić do sytuacji, w której zabraknie jakiegoś narzędzia, co z kolei spowoduje przestój w produkcji.

Narzędziownia to również miejsce, w którym wykonuje się prace służące utrzymaniu rozmaitych narzędzi i przyrządów w odpowiednim stanie technicznym. Naprawa i konserwacja sprzętu powinna odbywać się możliwe szybko, dlatego bardzo ważne jest wyposażenie samej narzędziowni w urządzenia umożliwiające sprawną naprawę i modyfikację uszkodzonych narzędzi.

Narzędzia dla przemysłu we własnym zakresie

Narzędziownia to również miejsce, w którym od podstaw wykonuje się narzędzia na potrzeby produkcji. Przedsiębiorstwa produkcyjne, które dysponują nowoczesnymi maszynami CNC, są w stanie przynajmniej część narzędzi wytwarzać we własnym zakresie. Oczywiście najpierw należy wybadać, czy taka produkcja jest opłacalna, czy rzeczywiście nowe narzędzia pozyskamy szybciej i niższym kosztem niż wówczas, gdy skorzystamy z oferty firm zewnętrznych. W niektórych przypadkach może się okazać, że zakup będzie opcją, która przyniesie firmie więcej korzyści. Są jednak takie branże, w których nie sposób zrezygnować z wytwarzania narzędzi we własnym zakresie, zwłaszcza jeśli firma ma pod ręką nowoczesne maszyny CNC i specjalistyczne oprogramowanie do programowania obróbki.

Narzędzia, wykrojniki, formy wytryskowe

W narzędziowni przygotowuje się nie tylko narzędzia dla przemysłu ręczne czy narzędzia kształtne do maszyn sterowanych numerycznie, ale również wykrojniki czy formy wytryskowe – wszystko to, co niezbędne w procesie produkcji. Posiadanie własnej narzędziowni zdecydowanie ułatwia pracę w procesie tworzenia nowych produktów już na etapie pomysłu i projektowania. Korzystnie wpływa na czas wdrożenia produkcji danego wyrobu, a co za tym idzie – produkt może szybciej trafić na rynek, a zyski ze sprzedaży na firmowe konto.