Praktyczne technologie

Profesjonalny skaner 3D, czyli jaki?

Profesjonalny skaner 3D

Najnowsze technologie wykorzystywane są zarówno w przypadku urządzeń użytku profesjonalnego, jak i sprzętu do zastosowań domowych, choć nie w równym stopniu. Profesjonalne urządzenia to sprzęt najwyższej jakości, wykorzystywany podczas prac wymagających dużej precyzji i szybkości. Jednym z takich urządzeń jest profesjonalny skaner 3D.

Skanery do profesjonalnych zastosowań

Skaner 3D to urządzenie, które analizuje obiekt lub otoczenie świata rzeczywistego. Analiza wykonywana jest w celu zebrania danych na temat wyglądu obiektu, szczególnie jego kształtu
i wymiarów, a nierzadko również faktury i kolorystyki. Skanowanie 3D nazywa się też wymiarowaniem 3D – na podstawie dokonanych pomiarów można wykonać cyfrowy trójwymiarowy model z możliwością edytowania.

Trójwymiarowe modele wykorzystywane są zarówno w standardowych procesach produkcyjnych, jak i w inżynierii odwrotnej. Zdecydowanie ułatwiają przeprowadzanie kontroli jakości wyrobów, umożliwiając porównanie ich z modelem wzorcowym. Zastosowania skanerów 3D są bardzo szerokie, ale tylko profesjonalny skaner 3D może sprostać wymaganiom firm, którym zależy na wysokiej precyzji pomiarów i dużej szybkości skanowania nawet w bardzo trudnych warunkach.

Co to jest profesjonalny skaner 3D?

Profesjonalny skaner 3D tworzy model 3D na podstawie fizycznego obiektu. Co bardzo istotne – może to być obiekt o dowolnym kształcie i wielkości. Profesjonalne skanery 3D radzą sobie zarówno z obiektami bardzo małymi, takimi jak elementy biżuterii, jak i bardzo dużymi, takimi jak okazałe budynki. Świetnie sprawdzają się w przypadku obiektów trudno mierzalnych tradycyjnymi metodami.

Profesjonalne urządzenia, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do użytku profesjonalnego, nierzadko w trudnych warunkach przemysłowych. Dlatego też wyróżniają się wysoką wydajnością, zdolnością do nieprzerwanej, wielogodzinnej pracy, jak i szczelnością oraz podwyższoną wytrzymałością obudowy. Poza tym nadają się do pracy przy zmiennym oświetleniu. Mogą być używane w bardzo jasnych pomieszczeniach, a nawet na zewnątrz pomieszczeń, jak i w miejscach wyjątkowo ciemnych, takich jak kopalnie czy jaskinie.

Profesjonalny skaner 3D – zalety

Profesjonalne skanery 3D to urządzenia, które charakteryzuje wysoka jakość skanowania.
W przypadku sprzętu oferowanego przez liderów rynku, mamy do czynienia z najwyższą precyzją skanowania, a co za tym idzie – wysoką rozdzielczością skanów. Pomiar jest nie tylko dokładny, ale i bardzo szybki. Ponadprzeciętna dokładność pomiarów nawet w trudnych warunkach operacyjnych idzie w parze z szybkim tempem pracy, co sprawia, że w krótkim czasie można przystąpić do pracy nad utworzonym modelem 3D.

Kolejną zaletą profesjonalnych urządzeń metrologicznych jest to, że nadają się do skanowania obiektów bardzo jasnych, bardzo ciemnych, półprzezroczystych i błyszczących. Najlepsze skanery nie wymagają użycia środków matujących powierzchnię.