Ciekawostki

Regały magazynowe

Regały magazynowe

Regały magazynowe – niezbędny element wyposażenia magazynu

Sprawne funkcjonowanie magazynu możliwe jest dzięki odpowiedniej kadrze, która dba o porządek w magazynie i potrafi szybko odnaleźć każdy produkt, jak i dzięki wyspecjalizowanym urządzeniom, umożliwiającym automatyczną identyfikację poszczególnych artykułów, jak i opakowań zbiorczych czy palet. Oczywiście konieczne jest także wdrożenie funkcjonalnego systemu magazynowego. Warto również pamiętać o odpowiednich meblach. Regały magazynowe muszą mieć nie tylko właściwe wymiary. Muszą być też bardzo wytrzymałe.

Przechowywanie produktów w magazynach

Regały do magazynowaniaSkładowanie towaru to jeden z procesów magazynowych. Traktowany po macoszemu, w rzeczywistości wpływa na realizację pozostałych procesów. Przykładowo, im lepiej ułożone produkty, tym łatwiej skompletować zamówienie i zrealizować wysyłkę do klienta.

Zwykle w magazynach znajdują się zarówno bardzo „chodliwe” produkty, które znikają po kilku dniach, a nawet godzinach, jak i produkty, które zalegają na półkach miesiącami. Wyróżniamy również produkty, które da się ułożyć na metalowych regałach, jak i takie, które ze względu na swoje rozmiary układane są bezpośrednio na podłodze, ewentualnie na paletach. Oprócz tego w magazynach znajdują się produkty bardzo delikatne, których przechowywanie wymaga zwiększenia środków ostrożności, jak i artykuły, które mogą być składowane w trudnych warunkach. Właściwe zagospodarowanie powierzchni magazynu nie jest zatem zadaniem łatwym. Niekiedy najlepszy system udaje się wypracować metodą prób i błędów.

Regały magazynowe i ich rodzaje

W magazynach spotykamy zazwyczaj regały metalowe. Powodów tego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim regały tego typu wytrzymują naprawdę spore obciążenie i nie wyginają się pod wpływem ciężaru. Ponadto regały te umożliwiają dostosowanie wysokości półek do aktualnych potrzeb. Metal jest odporny na uszkodzenia mechaniczne – w przeciwieństwie do półek z drewna czy tworzyw sztucznych, metalowe regały magazynowe nie niszą się tak szybko i nie pękają.

Stabilne regały magazynowe

Stabilny regał to taki, który nie przesunie się przypadkiem nawet wówczas, gdy uderzymy w niego z dużą siłą, np. niewłaściwie operując wózkiem widłowym. Regały na metalowej konstrukcji umożliwiają ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni magazynowej. Dostępne są w wielu rozmiarach, dzięki czemu sprawdzają się na zapleczach zarówno dużych marketów, jak i niewielkich punktów handlowych. Gotowe regały magazynowe można kupić w wielu miejscach, ale niektórzy producenci oferują również możliwość wykonania regałów na zamówienie.

Skomentuj tutaj