Nowoczesne rozwiązania

Terminale płatnicze – w teorii i w praktyce

Terminale płatnicze

Terminale płatnicze – w teorii

Terminal płatniczy to urządzenie, które w dzisiejszym świecie spotykamy w zasadzie na każdym kroku. Wszędzie tam gdzie dokonajmy płatności kartą musimy skorzystać z terminala płatniczego. Dla wielu osób obecność terminali jest tak oczywista, że tak naprawdę nie zastanawiają się nad tym jak to się dzieje, że płatność w ten sposób w ogóle jest możliwa. Jaka jest zasada działania terminalu i jakie funkcjonalności oferuje?

Terminal płatniczy z angielskiego terminal POS (point of sale, czyli punkt sprzedaży) to urządzenie, które służy do elektronicznej autoryzacji i rejestracji transakcji dokonanych za pomocą kart płatniczych (wyposażonych odpowiednio w pasek magnetyczny lub mikroprocesor) mających miejsce w sklepach czy wszelkiego rodzaju punktach usługowych. Po autoryzacji i rejestracji transakcji jest ona przysłana do agentów rozliczeniowych, którzy współpracują z organizacjami płatniczymi lub bankami.

Terminale płatnicze – w praktyce

Dzisiejsze terminale płatnicze są często wyposażone w ekran dotykowy, który umożliwia sprzedawcom szybką i intuicyjną obsługę. Coraz popularniejsza jest także integracja terminali płatniczych z czytnikami kart magnetycznych, czytnikami kart zbliżeniowych, szufladami kasowymi a także innymi urządzeniami, które pojawiają się na rynku. Dzięki ciągle rozwijającej się technologii terminale płatnicze są stale udoskonalane, a ich integracja z różnymi systemami informatycznymi powoduje, że praca w punktach sprzedażowych jest łatwa i przyjemna a jakość obsługi klienta rośnie.

Jednym z ciekawszych rozwiązań jeśli chodzi o terminale płatnicze są terminale mobilne. Tego typu terminale łączą się za pomocą technologii bluetooth ze smarthphonem lub tabletem i umożliwiają dokonanie transakcji na odległość z dowolnego miejsca. Zamiast kabla terminal mobilny wykorzystuje wbudowany akumulator, który pozwala na zarejestrowanie określonej liczby transakcji. Terminal mobilny to także coraz częściej spotykane urządzenie, które pozwala na sprawną obsługę klienta. Szczególnie restauracje i innego rodzaju lokale gastronomiczne korzystają z tej technologii.

Rozwój technologii to gwarancja rozwoju terminali płatniczych. Innowacyjność rozwiązań i nowoczesne systemy to przyszłość skutecznej obsługi klienta.

Skomentuj tutaj