Nowoczesne rozwiązaniaPraktyczne technologie

Urządzenia sterowane numerycznie – tokarki CNC

tokarki CNC

Maszyny sterowane numerycznie, czyli za pomocą programów komputerowych wspomagających proces wytwarzania, nazywa się obrabiarkami CNC. Część maszyn CNC nadaje się do wykonywania różnych typów obróbki, na innych uruchamia się konkretne procesy bez możliwości wprowadzania znaczących modyfikacji. Wśród obrabiarek CNC wyróżnia się m.in. wiertarki, frezarki czy tokarki CNC.

Do czego służy tokarka CNC?

Tokarki CNC to maszyny, których pracą steruje się przy użyciu specjalnych programów komputerowych. Wpisując w wyszukiwarkę frazę tokarka oprogramowanie cena, otrzymamy mnóstwo odnośników do sklepów i stron producentów, na których można złożyć zamówienie na program CAM do obsługi tokarki, ale i innych rodzajów obrabiarek.

Toczenie i frezowanie to procesy wykonywane na tokarkach i frezarkach czyli dwóch najczęściej stosowanych w przemyśle rodzajach obrabiarek. Tokarki i frezarki służą przede wszystkim do obróbki metali, choć na rynku dostępne są również maszyny do obróbki tworzyw sztucznych i drewna.

Tokarki CNC służą do obrabiania powierzchni przedmiotów obrotowych. Najłatwiej zobrazować to za pomocą metalowego krążka z otworem w środku. Tokarka może obrabiać powierzchnię zewnętrzną krążka poprzez toczenie i powierzchnię wewnętrzną poprzez wytaczanie. Najprościej można to opisać jako proces, podczas którego obrabiany przedmiot wprawiany jest w jednostajny ruch obrotowy, a jednocześnie dochodzi do skrawania jego płaszczyzny zewnętrznej lub wewnętrznej.

Tokarki CNC – maszyny do obróbki metalu

Na rynku dostępne są różne rodzaje konwencjonalnych tokarek do obróbki metalu, a także tokarek CNC. Czym obrabiarki konwencjonalne różnią się od maszyn sterowanych numerycznie? Otóż w przypadku obrabiarek konwencjonalnych, pracownik ręcznie ustawia wszystkie parametry obróbkowe i ręcznie steruje całą pracą maszyny, od początku do końca procesu. Natomiast pracą tokarki CNC steruje specjalne oprogramowanie. Oczywiście za obsługę maszyny, jak i systemu CAM nadal odpowiada człowiek, ale programowanie maszyny CNC jest bardzo proste, bo systemy CAM umożliwiają automatyzację wielu procesów.

Tokarki CNC zostały stworzone z myślą o realizacji przedmiotów o złożonych i precyzyjnych formach. Pracą rąk ludzkich nigdy nie dałoby się osiągnąć tak doskonałych rezultatów. Pozyskanie metalowych wyrobów najwyższej jakości możliwe jest tylko dzięki dobrej współpracy tokarki CNC i zaawansowanego programu do jej obsługi.

Komputerowe sterowanie CNC

Dzięki programom CAM, programowanie obróbki, jak i kontrolowanie przebiegu procesu produkcyjnego jest znacznie łatwiejsze. Systemy CAM pozwalają na bardzo wydajną i swobodną pracę. Obsługa systemów jest intuicyjna, dlatego każdy, kto przejdzie praktyczne, jednodniowe szkolenie z ich obsługi, jest w stanie programować i wykonywać obróbkę. Wyposażone w sterowanie cyfrowe tokarki CNC to doskonałe narzędzia do obróbki metali w hutach, zakładach produkcyjnych, przemysłowych i narzędziowniach.