Ciekawostki

Czytnik kodów kreskowych

Czytnik kodów kreskowych

Czytnik kodów kreskowych – rodzaje i zastosowania

Dzięki kodom kreskowym i urządzeniom służącym do ich odczytu produkcja, procesy magazynowe i sprzedaż produktów postępują szybko i sprawnie. Oczywiście na tempo i poprawność tych procesów wpływ ma znacznie więcej czynników, ale trudno wyobrazić sobie współczesny handel bez kodów kreskowych. Dlatego tak ważne jest, by nadrukowany kod był trwały, odporny na ścieranie i działanie czynników zewnętrznych, a urządzenia do jego odczytu dokładne i wygodne w użyciu. Czytnik kodów kreskowych zmuszony jest niejednokrotnie do pracy w trybie ciągłym, dlatego wydajność i niezawodność jest tutaj równie ważna jak dokładność odczytu.

Rozwiązania dla różnych obiektów handlowych

Czytnik kodów kreskowych jest urządzeniem wykorzystywanym w sklepach i różnych obiektach handlowych (kioski, apteki, kwiaciarnie, piekarnie itd.), miejscach rozrywki (kino, basen), jak i na lotniskach i stacjach PKP. Równie powszechne jest jego użycie w magazynach, choć tam najczęściej spotykamy czytniki przenośne lub ręczne. Natomiast robiąc zakupy w markecie możemy zaobserwować czytniki umieszczone na ścianach, dzięki którym klient w każdej chwili może poznać cenę towaru. Oczywiście w czytniki (ladowe i ręczne) wyposażone są również kasy.

Czytnik kodów kreskowych i jego rodzaje

Oprócz wspomnianych już czytników ladowych i ręcznych możemy wyróżnić czytniki przenośne (bezprzewodowe), stacjonarne, przemysłowe, czytniki dokumentów czy kart magnetycznych. Okazuje się bowiem, że zakodowane informacje spotykamy nie tylko na produktach przeznaczonych do sprzedaży, ale również w identyfikatorach, przepustkach, kartach magnetycznych itp.

Jeśli chodzi o czytniki ręczne i ladowe, ogromny nacisk kładzie się na możliwość odczytywania kodów bardzo niskiej jakości bądź o znacznym zagęszczeniu. Jeśli czytnik kodów kreskowych nie jest w stanie odczytać zapisanych informacji, konieczne będzie ręczne przepisanie kodu, co jest uciążliwe i czasochłonne. Czytnik powinien dobrze działać niezależnie od tego, czy będzie wykorzystywany w sklepie, hurtowni, magazynie, czy na hali produkcyjnej, a więc nawet trudne warunki zewnętrzne nie powinny mieć wpływu na jego pracę.

Skomentuj tutaj