Ciekawostki

Drukarki żelowe

Drukarki żelowe

Drukarki żelowe – hit czy kit?

Drukarki żelowe nie są urządzeniami popularnymi na polskim rynku. Możliwe nawet, że większość użytkowników podobnych sprzętów w ogóle o nich nie słyszała. Tymczasem jeszcze kilkanaście lat temu drukarki żelowe miały zwiastować koniec popularnych atramentówek. Tak się jednak nie stało. Co prawda nie zniknęły całkiem z rynku, ale zdecydowanie nie odniosły spektakularnego sukcesu.

Początki drukarek żelowych

Wszystko zaczęło się całkiem niedawno, bo w 2005 roku. Japoński koncern Ricoh, czyli światowy producent biurowych urządzeń wielofunkcyjnych wprowadził na rynek nowy produkt – drukarki żelowe. Nigdy wcześniej żaden producent nie zdecydował się na podobny krok. Być może wyczuwano, że drukarki wykorzystujące żel nie zdołają przebić niezwykle popularnych atramentówek?

Drukarki żelowe – jak to działa?

Można powiedzieć, że niemal tak samo, jak w przypadku drukarek atramentowych, z tą różnicą, że zamiast płynnego atramentu używa się żelu pigmentowego. Wydruki mają wysoką jakość i są niezwykle kolorowe, a także znacznie bardziej odporne na wilgoć niż druk uzyskany metodą tradycyjną. Żel osadza się pomiędzy włóknami papieru i nie rozlewa się, więc praktycznie od razu otrzymujemy suchy wydruk. Koszt jego produkcji nie jest wysoki, a wydajność żelu zadowala. Drukarki żelowe pracują szybko i sprawnie. Zatem dlaczego się nie przyjęły?

Koszt eksploatacji i mała ilość zamienników

Użytkownicy nie są chętni do porzucania tego, co już znają i co dobrze im się sprawdza. A tak jest w przypadku drukarek atramentowych. Jako, że żelowe znacząco się od nich nie różnią, nie było zbyt wielu chętnych do testowania. W tym miejscu warto zauważyć, że ceny drukarek żelowych są dość wysokie, a na rynku nie ma zamienników dla żelowych pigmentów. Co prawda w przypadku drukarek atramentowych także nie zaleca się stosowania zamienników, ale przynajmniej jest jakiś wybór, z którego wielu użytkowników chętnie korzysta.

Drukarki żelowe nie zniknęły z rynku, ale stosuje się je niemal wyłącznie do pracy w firmach potrzebujących wydajnych urządzeń, dostarczających wydruków odpornych na wilgoć.

Skomentuj tutaj