Skanowanie 3D to proces prowadzący do pozyskania precyzyjnych pomiarów skanowanego obiektu. Skanowane obiekty mogą mieć rozmaitą wielkość i strukturę, mogą być wykonane z najrozmaitszych materiałów i mieć różne zastosowania. Proces skanowania 3Dmoże przebiegać różnie, w zależności od tego, o jakich obiektach mówimy i jakiego typu skanerów użyjemy. Przykładowo skanowanie niewielkich części motoryzacyjnych będzie przebiegało inaczej aniżeli skanowanie okazałego budynku z dużą ilością płaskorzeźb i wieżyczek.
Skanery dotykowe i bezdotykowe
Proces skanowania 3D w przypadku skanerów dotykowych
Proces skanowania 3D może odbywać się z użyciem skanerów dotykowych i bezdotykowych. Skanery dotykowe, inwazyjne, to takie, które mają bezpośredni kontakt ze skanowanym obiektem – głowica skanująca przesuwa się po jego powierzchni. Skanowanie z wykorzystaniem skanera dotykowego pozwala na pozyskanie bardzo dokładnych pomiarów, ale jest procesem długotrwałym, dlatego nie sprawdza się w przypadku większych obiektów i napiętych grafików firm produkcyjnych. Ponadto skaner dotykowy nie jest narzędziem zalecanym w przypadku skanowania obiektów cennych i delikatnych, z uwagi na ryzyko uszkodzenia. Do takich obiektów z pewnością należy zaliczyć wykopaliska archeologiczne i eksponaty muzealne.
Proces skanowania 3D a skanery bezdotykowe
Nowoczesne skanery bezdotykowe to urządzenia wydajne i precyzyjne. Mimo iż badają obiekt z pewnej odległości, dokładność pomiarów jest bardzo wysoka. Ogromną zaletą rozwiązania jest również fakt, że proces skanowania 3D nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Nie ma potrzeby zabezpieczenia powierzchni ani wymyślania sposobów na to, jak dosięgnąć do tej części obiektu, która usytuowana jest wysoko nad powierzchnią ziemi. Proces skanowania 3D z użyciem skanerów bezdotykowych jest zatem bardzo szybki, wygodny i bezpieczny. Mobilne skanery optyczne pozwalają na wykonanie precyzyjnych pomiarów w każdych warunkach i to w bardzo krótkim czasie.
Skanowanie 3D w laboratorium pomiarowym
Nowoczesne skanery to obiekty mobilne, dlatego skanowanie może odbywać się w niemal każdym, wskazanym przez użytkownika miejscu. Jeśli firma nie dysponuje własnym skanerem, proces skanowania 3D może być realizowany we współpracy z firmą realizującą usługi skanowania. Wówczas profesjonalny zespół wykonuje skany w siedzibie firmy klienta bądź w miejscu realizacji inwestycji. Skanowanie budynków, wnętrza jaskiń czy niezwykle cennych eksponatów muzealnych, z oczywistych względów odbywa się poza siedzibą firmy klienta. Jest jeszcze możliwość trzecia, czyli skanowanie w laboratorium pomiarowym. Opcja ta dotyczy przede wszystkim małych obiektów, które da się przesłać do laboratorium.
Urządzenie skanujące wyposażone w oprogramowanie 3D do podstawowej edycji chmur punktów i siatek trójkątów pozwala na błyskawiczne zarządzanie danymi pozyskanymi w procesie skanowania 3D. Dlatego też przedmioty wysłane do laboratorium pomiarowego, szybko wracają do pierwotnego nadawcy. Ostatni etap procesu skanowania, czyli tworzenie i przekazanie dokumentacji 3D, również odbywa się bardzo sprawnie.