Ręczny i stacjonarny skaner kodów kreskowych
Każdy produkt w sklepie czy magazynie posiada własny kod kreskowy, dzięki któremu możliwa jest jego identyfikacja. Skaner kodów kreskowych, zwany też czytnikiem kodów kreskowych, odczytuje informację zapisaną w kodzie kreskowym.
Czym jest kod kreskowy?
Kod kreskowy jest graficzną informacją zawartą na opakowaniu produktu (nie tylko spożywczego) bądź samym produkcie. Stanowią go ciemne i jasne elementy, tj. czarne linie różnej szerokości oraz białe przerwy między nimi. Kombinacja elementów ustalana jest według symboliki reguł opisujących budowę kodu i możliwa do odczytania przez elektroniczny skaner kodów kreskowych. Zapisane informacje pozwalają na automatyczną identyfikację towaru w centrach logistycznych, magazynach, sklepach, itp.
W jaki sposób skaner kodów kreskowych odczytuje informacje?
Kod odczytywany jest techniką skanowania przy pomocy lasera. Z czytnika wydobywa się światło uformowane w cienką wiązkę, które następnie przesuwa się wzdłuż kodu kreskowego i odbija od jasnych przerw między liniami. Odbite światło powoduje, że do czytnika trafiają silne sygnały elektryczne. Czas ich trwania zależny jest od grubości kresek i białych przerw. Czas ten koduje informacje, które następnie są tłumaczone na cyfry, litery i inne znaki. W tej formie trafiają do komputera. Oczywiście poza tradycyjnymi kodami biało-czarnymi, występują również kody wielokolorowe oraz o zróżnicowanej wysokości elementów i ich odczyt wygląda nieco inaczej.
Skaner kodów kreskowych a technologia wykonania
Czytniki kodów kreskowych nie zawsze są wyposażone w laser, choć te urządzenia (jednoliniowe i wieloliniowe) mają największy zasięg odczytu. Wyróżniamy również skanery diodowe CCD, które na ogół działają szybciej i są trwalsze. Oprócz tego warto wspomnieć o skanerach opartych na kamerach video. Bardzo „gęste”, skomplikowane kody poprawnie odczytać może tylko naprawdę dobry skaner kodów kreskowych.
Czytniki ręczne i stacjonarne
Oprócz technologii wykonania liczy się także wielkość i funkcjonalność urządzenia. W większości firm funkcjonują zarówno ręczne (przewodowe i bezprzewodowe), jak i stacjonarne skanery kodów kreskowych. Czytniki stacjonarne znajdują zastosowanie zwłaszcza w kasach sklepowych, kiedy to kasjerki przesuwają kolejne towary nad czytnikiem. Im większa precyzja i wydajność skanera, tym szybsze tempo pracy kasjerki. Wyeliminowana zostaje również konieczność ręcznego wpisywania kodów w sytuacji, gdy są one zbyt „gęste” bądź podniszczone. Przenośny, kompaktowy skaner kodów kreskowych ma o wiele więcej zastosowań. Szczególnie dobrze sprawdza się w trudnych warunkach produkcyjnych i magazynowych.
Skomentuj tutaj