Nowoczesne rozwiązania

Jak działa skaner kodów kreskowych?

Jak działa skaner kodów kreskowych

Kody kreskowe są drobiazgiem, na który na co dzień zupełnie nie zwracamy uwagi. Tymczasem bez nich trudno wyobrazić sobie współczesny handel. Kod kreskowy znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Jest odczytywany przez skaner błyskawicznie, niczego nie trzeba notować ręcznie. Ale jak działa skaner kodów kreskowych? Czy to zaawansowana technologia?

Jak działa skaner kodów kreskowych?

Urządzenie nazywane jest skanerem, ponieważ rzeczywiście kod jest skanowany za pomocą wiązki światła laserowego. Prawidłowa nazwa to jednak czytnik kodów kreskowych. Światło, które pada na kod kreskowy, częściowo zostaje od niego odbite. Odbija się od jasnych przerw pomiędzy czarnymi kreskami. Kreski, niezależnie od tego czy grube, czy też cienkie, nie odbijają światła, a wchłaniają je. Przerwy mają rozmaitą szerokość nieprzypadkowo. Odbite od nich światło trafia na powrót do urządzenia powodując powstawanie sygnałów elektronicznych odczytywanych przez komputer czy kasę fiskalną.

Odbite światło tak naprawdę pada najpierw na zamontowane wewnątrz urządzenia (czytnika) wklęsłe, skupiające lustro, które następnie kieruje to światło na fotodetektor znajdujący się na płycie głównej. Światło odbite w tym momencie przeobraża się w impuls elektroniczny i trafia do procesora, gdzie impuls ten jest obrabiany i wysyłany dalej do dekodera, skąd trafia do hosta.

Jak działa skaner kodów? Diody LED

Z powyższego opisu wynika, że najważniejszą częścią urządzenia jest poprawnie działająca dioda laserowa, emitująca wiązkę światła laserowego. Światło to może być niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie ludzkich oczu. Nieprawidłowo używany skaner kodów może spowodować trwałe uszkodzenie wzroku. Niewolno zatem dokonywać żadnych napraw na własną rękę, używać urządzenia bez oryginalnej obudowy, a już szczególnie kierować światła w okolice oczu.

Niektóre skanery zamiast diody laserowej mają diodę LED. Uważa się, że urządzenia tego typu są bezpieczniejsze, choć równie skuteczne. Niemniej jednak przy obsłudze czytników kodów kreskowych każdego typu zawsze należy zachować ostrożność.

Skomentuj tutaj