Kody kreskowe – wdrożenie w przedsiębiorstwie
Funkcjonowanie przedsiębiorstw, których działalność opiera się na sprzedaży produktów, nie jest możliwe bez wykorzystania kodów kreskowych. Kody kreskowe umożliwiają automatyczny odczyt informacji o produkcie – jest to ogromne wsparcie zarówno dla procesów produkcyjnych, magazynowych, jak i sprzedażowych.
Wdrożenie kodów kreskowych w przedsiębiorstwie
Automatyczna identyfikacja produktów możliwa jest dzięki wyspecjalizowanym urządzeniom do ich odczytu.
Pierwszym krokiem jest jednak wydruk kodu. Do tego celu służą drukarki kodów kreskowych i etykiet. Wyróżniamy zarówno drukarki ręczne, które sprawdzą się w mniejszych punktach handlowych, jak i drukarki przemysłowe, przystosowane do pracy na liniach produkcyjnych czy w magazynach. Drukarki umożliwiają wydruk etykiet zawierających rozmaite informacje o produktach, nie tylko kodów kreskowych.
Z kolei do odczytu gotowych już kodów służą skanery kodów kreskowych. To, w jakiego typu czytniki wyposaży się firma, zależy od wielu czynników, m.in. profilu działalności, wielkości powierzchni magazynowej czy ilości pracowników. Na rynku dostępne są czytniki przenośne i stacjonarne, ręczne i ladowe, laserowe i diodowe.
Kolejnym krokiem jest zakup oprogramowania, które pozwoli zapanować nad procesami magazynowymi czy sprzedażowymi. Oprogramowanie, podobnie jak urządzenia do odczytu kodów kreskowych, ułatwi i przyspieszy wykonywanie poszczególnych prac w firmie.
Kody kreskowe 1D i 2D
Wróćmy do kodów kreskowych. Skanery umożliwiają odczyt kodów mniej lub bardziej zniszczonych, lepiej bądź gorzej nadrukowanych. Niektóre odczytują je z niewielkich odległości i tylko wtedy, gdy wiązka światła będzie precyzyjnie oświetlała dane pole, inne zaś odczytują kody ze znacznych odległości i pod różnym kątem.
Skanery różnią się również tym, jakiego rodzaju kody kreskowe są w stanie odczytywać. Wyróżniamy kody kreskowe 1D i 2D. 1D to kody linearne, najpopularniejsze. Ich budowa opiera się na pionowych liniach ciemnych i jasnych. Podczas odczytu istotne są różnice między szerokościami linii. Z kolei kodowanie kodów 2D odbywa się zarówno poziomo, jak i pionowo, dzięki czemu są w stanie pomieścić większą ilość informacji. Mimo to zajmują naprawdę niewielką powierzchnię.
Wszystkie dostępne w Polsce skanery kodów odczytują kody kreskowe 1D, czyli te, które spotykamy na opakowaniach niemal każdego produktu. Część urządzeń odczytuje zarówno kody 1D, jak i 2D. O zakupie takich skanerów powinni pomyśleć wszyscy ci, którzy zajmują się produkcją i handlem na szeroką skalę.
Skomentuj tutaj